Zasady kasowania punktów karnych

kodeks drogowy - interpretacje, kolizje, zasady postępowania, oc, us, umowy itp.

Zasady kasowania punktów karnych

Postautor: Bogdan61 » 20 maja 2023, 11:53

Rząd stworzy dwie grupy kierowców. "Prawo nie działa wstecz"

Zasady kasowania punktów karnych znów zostaną zmienione. Tym razem na roczny system znany już przez kierowców. W gorszej sytuacji są ci, którzy w ciągu ostatnich miesięcy dostali "oczka". Wszystko przez to, że prawo nie działa wstecz.
Powrót do starych zasad kasowania punktów karnych był "wrzutką" do przepisów dot. przewozów "na aplikację". Podczas prac w komisji infrastruktury nawet nie pochylono się nad zasadnością kasowania punktów. Podobnie było w Senacie. Teraz przepisy czekają na akceptację poprawek Senatu w Sejmie i podpis prezydenta. Kierowcy wypatrywali takich zmian, ale rzeczywistość nie jest tak różowa, jak mogłoby się wydawać.
– Dostałem 12 pkt za telefon, a miałem sześć i teraz już stres na każdej trasie – mówił mi jeszcze niedawno jeden z kierowców zawodowych obawiający się odebrania uprawnień. On i tak będzie miał punkty "na koncie" przez dwa lata.
Zmiany są optymalne, jeśli tak można powiedzieć, dla tych, którzy punkty dopiero otrzymają. Ci, którzy punkty już mają, będą musieli uważać kolejny rok. Tak tworzą się dwie grupy kierowców.
Co więcej – jeśli prezydent pospieszy się z podpisaniem dokumentu, a przepisy wejdą przed połową września, będziemy mieli aż trzy grupy "punktujących" – tych, którzy dostali punkty przed 17 września 2022 (te kasują się po roku), od 17 września do wejścia w życie nowych-starych zasad (2 lata) i znów od tej daty - z "oczkami" kasującymi się po roku.
– Jeśli chodzi o tych kierowców, którzy popełnili wykroczenia w dotychczasowym stanie prawnym, to tutaj nic się nie zmienia. Ich obowiązuje okres dwuletni i kropka. Prawo nie działa wstecz – mówił auto.dziennik.pl Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury. Dodał też, że okres ten naliczany jest od opłacenia mandatu, a nie popełnienia wykroczenia.
Ostatnie miesiące pokazały, że trzeba to zmienić
Władze wprowadziły dwuletni okres obowiązywania punktów razem z surowszym taryfikatorem. Od tego momentu – października 2022 roku – w ciągu pół roku z prawem jazdy pożegnało się 7531 kierowców. W analogicznym okresie 2021 roku "tylko" 4789 osób.
Niezadowolenie rosło. 15 punktów, czyli maksymalną stawkę, otrzymamy za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h, wyprzedzanie "na zakazie", a już tylko za używanie telefonu komórkowego można było "złapać" 12 punktów.
Jest szansa na redukcję
Kierowcy "skazani" na dwuletni okres mogą jednak, jak kiedyś, zapisać się na kurs redukujący punkty karne. Można w nich brać udział co 6 miesięcy i zredukować 6 "oczek". Będą one jednak droższe niż wcześniej – ich cenę ustalono na poziomie 500 zł.
Przynajmniej takie zasady określił projekt rozporządzenia opublikowany pod koniec 2022 r. Czas pokaże, czy ostatecznie koncepcja ponownie się nie zmieni. Trudno bowiem oprzeć się wrażeniu, że rząd działa w tej materii nieco po omacku.

>>> https://autokult.pl/rzad-stworzy-dwie-g ... 862121376a
Bogdan61
Klubowicz
Klubowicz
 
Posty: 9752
Rejestracja: 09 lutego 2012, 13:11
Marka: Renault
Model: Thalia 1,5 dCi 65 KM
Silnik: Diesel
Rok produkcji: 2005
Województwo: śląskie
Miejscowość: Katowice

Re: Zasady kasowania punktów karnych

Postautor: Bogdan61 » 12 września 2023, 11:48

Polacy chcą kursów redukujących punkty karne

>>> https://autokult.pl/polacy-chca-kursow- ... 959504000a
Bogdan61
Klubowicz
Klubowicz
 
Posty: 9752
Rejestracja: 09 lutego 2012, 13:11
Marka: Renault
Model: Thalia 1,5 dCi 65 KM
Silnik: Diesel
Rok produkcji: 2005
Województwo: śląskie
Miejscowość: Katowice

Re: Zasady kasowania punktów karnych

Postautor: Bogdan61 » 21 września 2023, 12:18

Amnestia dla kierowców. Warto sprawdzić swoje dane w rządowej bazie

Wielu kierowców może być zaskoczonych tym, ile punktów karnych mają na swoim koncie. Jak się okazuje, zmiana w ważności punktów karnych nie będzie dotyczyć tylko nowych wykroczeń. Stare punkty już zaczęły znikać.
Nałożono je w czasie, gdy miały dwuletnią ważność, ale znikną już po roku. Tak będzie wyglądała sytuacja kierowców, którzy otrzymali mandat i związane z nim punkty karne od 17 września 2022 r. do 16 września 2023 r. "Punkty za naruszenie przepisów ruchu drogowego, które wpisano do ewidencji, usuwa się po upływie 1. roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wydanego w sprawie o naruszenie. Osobie, której naliczono punkty karne przed 17 września, zostaną usunięte po roku – licząc od dnia naruszenia – o ile osoba uiści grzywnę", poinformował autokult.pl wydział prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Zmiany potwierdza również sprawujący nadzór nad fotoradarami Główny Inspektorat Transportu Drogowego.
– Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszającymi przepisy ruchu, wszystkie punkty karne, bez względu na datę popełnienia wykroczenia, będą usunięte po roku – powiedziała autokult.pl Monika Niżniak, rzeczniczka prasowa GITD.
Wiąże się to ze zmianami w przepisach, które teraz mówią:
"Informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji kierowców usuwa się (...) z upływem 1 roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia, pod warunkiem uzyskania informacji o uiszczeniu grzywny za naruszenie (...)." - Art. 98.5 Ustawy o kierujących pojazdami.
Co to oznacza?
Dla samych zmotoryzowanych zmiana może być zaskakująca. Wcześniej, zanim regulacje weszły w życie, Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, który złożył w Sejmie projekt zmieniający przepisy o punktach, powiedział auto.dziennik.pl: "Jeśli chodzi o tych kierowców, którzy popełnili wykroczenia w dotychczasowym stanie prawnym, to tutaj nic się nie zmienia. Ich obowiązuje okres dwuletni i kropka. Prawo nie działa wstecz".
Jak jednak poinformowało mnie MSWiA, wszystkie punkty są usuwane po roku od uprawomocnienia mandatu. W przypadku kierowców jest to moment pokwitowania przyjęcia mandatu. Warunkiem jest jednak opłacenie kary za wykroczenie, w związku z którym nałożono punkty.
W praktyce więc kierowcom, którzy dostali mandat pomiędzy 17 a 20 września 2022 r., już powinny zostać skasowane ich punkty karne, choć zostały one nałożone jako ważne przez dwa lata. Oczywiście warunkiem jest opłacenie mandatu. Z czasem podobnie będzie ze wszystkimi, którzy otrzymali punkty karne pomiędzy 17 września 2022 r. a 16 września 2023 r. Sami kierowcy mogą być zdziwieni, że liczba punktów stopniała, choć nie brali oni udziału w kursach redukujących liczbę "oczek".
Jak sprawdzić liczbę punktów?
Na sprawdzenie stanu swojego konta punktów karnych jest kilka sposobów. Najbardziej oczywisty z nich to wizyta na dowolnej komendzie policji. Można to również zrobić bez wychodzenia z domu. Pozwala na to rządowa usługa "Sprawdź swoje punkty karne" w domenie gov.pl. Należy jednak zalogować się albo poprzez Profil Zaufany, albo poprzez bankowość elektroniczną. Trzecią możliwością jest sprawdzenie liczby punktów karnych w rządowej aplikacji mObywatel. Tam w dziale Usługi znajdziemy opcję "Punkty karne".

>>> https://autokult.pl/amnestia-dla-kierow ... 847939808a
Bogdan61
Klubowicz
Klubowicz
 
Posty: 9752
Rejestracja: 09 lutego 2012, 13:11
Marka: Renault
Model: Thalia 1,5 dCi 65 KM
Silnik: Diesel
Rok produkcji: 2005
Województwo: śląskie
Miejscowość: Katowice

Re: Zasady kasowania punktów karnych

Postautor: Bogdan61 » 03 listopada 2023, 00:01

Nowe zasady kasowania punktów karnych w końcu w mObywatelu

>>> https://autokult.pl/nowe-zasady-kasowan ... F21ZNCtbZ0
Bogdan61
Klubowicz
Klubowicz
 
Posty: 9752
Rejestracja: 09 lutego 2012, 13:11
Marka: Renault
Model: Thalia 1,5 dCi 65 KM
Silnik: Diesel
Rok produkcji: 2005
Województwo: śląskie
Miejscowość: Katowice

Re: Zasady kasowania punktów karnych

Postautor: Bogdan61 » 28 lutego 2024, 09:54

Kursy redukujące liczbę punktów karnych

We wrześniu 2023 r. przepisy przywróciły możliwość uczestniczenia w kursach, redukujących liczbę punktów karnych. Dane pokazują, że kierowcy wypatrywali takiej możliwości, bo choć cena kursu wyraźnie wzrosła, chętnych nie brakuje.
Obecnie, podobnie jak kiedyś, w kursie można brać udział nie częściej niż raz na sześć miesięcy. Zajęcia składają się z czterech bloków, z których każdy trwa 90 minut. Dotyczą one:
> wypadków drogowych w Polsce – przyczyn, skutków i zapobiegania;
> prawnych i społecznych skutków wypadków drogowych;
> psychologicznych aspektów kierowania pojazdem;
> zasad i przepisów ruchu drogowego.
Ostatnia z tych części jest nowością. Podobnie jak część praktyczna. Nowe przepisy wymagają wykonania ćwiczenia pod okiem egzaminatora. Polega ono na awaryjnym hamowaniu przy początkowej prędkości jazdy wynoszącej od 30 do 50 km/h. Nowością jest również to, że w kursie nie można brać udziału online. Trzeba zrobić to w ośrodku egzaminowania kierowców, a liczebność grupy nie może przekroczyć 15 osób. Cena kursu, redukującego o 6 liczbę "oczek", zależy od organizującego go ośrodka, ale przeważnie wynosi ok. 1000 zł.

- Więcej >>> https://autokult.pl/polacy-ratuja-prawa ... 5WPMUiKToo
Bogdan61
Klubowicz
Klubowicz
 
Posty: 9752
Rejestracja: 09 lutego 2012, 13:11
Marka: Renault
Model: Thalia 1,5 dCi 65 KM
Silnik: Diesel
Rok produkcji: 2005
Województwo: śląskie
Miejscowość: Katowice


Wróć do Sprawy ubezpieczeniowe i prawne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron
x
Kto jest online

W skrzynce odbiorczej masz nową wiadomość.

Moje konto

x