Badanie alkomatem

kodeks drogowy - interpretacje, kolizje, zasady postępowania, oc, us, umowy itp.

Badanie alkomatem

Postautor: Bogdan61 » 19 września 2023, 00:38

Oszukują policyjny alkomat. Na liście popularne produkty

Istnieją różne substancje spożywcze i higieniczne, które po ich użyciu mogą wywołać niepokojące wyniki na alkomacie. Istnieją również takie, które pomimo powszechnych mitów, nie wpływają na wyniki alkomatu. Znajomość tych substancji może pomóc uniknąć niepotrzebnego stresu podczas kontroli drogowej.
Alkomaty używane przez policję są często otoczone wieloma mitami i półprawdami, które mogą wywoływać niepotrzebny stres u kierowców. Istnieją bowiem substancje, które po spożyciu mogą wywołać wynik alkomatu wskazujący na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, mimo że kierowca nie spożywał alkoholu. Z drugiej strony, istnieją produkty, które nie wpływają na wyniki alkomatu, a policjanci, doskonale o tym wiedząc, nie dają się nabrać kierowcom pod wpływem alkoholu.
Ważne jest, aby zrozumieć, że badanie przesiewowe alkomatem bez ustnika to coś innego niż badanie tradycyjnym alkomatem z ustnikiem. Pierwsze urządzenie służy do wstępnej weryfikacji sytuacji. Jeśli wykryje obecność alkoholu, to jeszcze nic nie oznacza. W takim przypadku funkcjonariusz przeprowadza dodatkowe badanie za pomocą specjalistycznego alkomatu z ustnikiem, które pozwala na dokładniejsze określenie zawartości alkoholu i eliminuje czynniki, które mogłyby negatywnie wpłynąć na wynik badania przesiewowego.
Jakie substancje mogą dać pozytywny wynik na alkomacie przesiewowym?
Do takich substancji należą między innymi:
> perfumy,
> płyny do spryskiwacza zawierające alkohol,
> przewożenie nietrzeźwego pasażera,
> rozlanie alkoholu w pojeździe.
Większość z tych sytuacji nie wpłynie na pozytywny wynik badania tradycyjnym alkomatem z ustnikiem. Istnieją jednak pewne substancje, które mogą wpłynąć na wynik takiego badania. Są to między innymi:
> odświeżacze do ust zawierające alkohol,
> płyny higieniczne do ust,
> słodycze z alkoholem,
> niektóre leki podawane doustnie, takie jak syropy,
> e-papierosy.
Jednocześnie istnieją substancje i produkty, których użycie lub spożycie nie wpłynie na pozytywny wynik badania alkomatem, mimo że istnieje powszechne przekonanie, że tak jest. Nawet jeśli alkomat wykaże obecność alkoholu, to wynik ten będzie na granicy błędu, bliski zera lub może być efektem problemów zdrowotnych badanej osoby. Do takich substancji i produktów należą między innymi:
> jabłka i inne owoce,
> soki,
> napoje bezalkoholowe, takie jak piwo 0 proc.
Co zrobić, jeśli alkomat wykazał obecność alkoholu, mimo że nie spożywaliście alkoholu?
Przede wszystkim nie wpadajcie w panikę. Ani badanie alkomatem przesiewowym, ani tradycyjnym, nie oznacza jeszcze, że zostaniecie pozbawieni uprawnień do prowadzenia pojazdów czy traficie przed sąd. Jeśli podejrzewacie, że użyliście substancji, która mogła wpłynąć na wynik badania, powiadomcie o tym natychmiast policjanta.
Jeśli alkomat wykaże obecność alkoholu, funkcjonariusz poprosi was o odczekanie około 15 minut na kolejne badanie. Jest to czas, w którym śladowe ilości alkoholu zalegające w jamie ustnej powinny samoistnie wyparować.
Kolejne badanie ma na celu odpowiedzieć na pytanie: czy poziom alkoholu spadł, czy wzrósł? Jeśli poziom alkoholu spadł do zera, możecie kontynuować jazdę. Jeśli poziom alkoholu spadł poniżej dopuszczalnego poziomu 0,2 promila, będziecie musieli odczekać na kolejne badanie. Jeśli poziom alkoholu nie spadł, możecie mieć problemy.

>>> https://autokult.pl/oszukuja-policyjny- ... 306570368a
Bogdan61
Klubowicz
Klubowicz
 
Posty: 9752
Rejestracja: 09 lutego 2012, 13:11
Marka: Renault
Model: Thalia 1,5 dCi 65 KM
Silnik: Diesel
Rok produkcji: 2005
Województwo: śląskie
Miejscowość: Katowice

Wróć do Sprawy ubezpieczeniowe i prawne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

x
Kto jest online

W skrzynce odbiorczej masz nową wiadomość.

Moje konto

x