Zmiana przepisów o dowodach rejestracyjnych

kodeks drogowy - interpretacje, kolizje, zasady postępowania, oc, us, umowy itp.

Zmiana przepisów o dowodach rejestracyjnych

Postautor: Bogdan61 » 03 października 2020, 13:04

Zmiana przepisów o dowodach rejestracyjnych. Kierowcom będzie łatwiej

- "4 października w życie wchodzi pierwsze istotne z punktu widzenia kierowców ułatwienie tzw. pakietu deregulacyjnego. Zmieniają się przepisy dotyczące dowodu rejestracyjnego. Zyskają właściciele starszych pojazdów.
W czwartek 3 września w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację przepisów znaną jako pakiet deregulacyjny dla kierowców. Choć większość jej zapisów wejdzie w życie po trzech miesiącach od tej daty, to pierwsza istotna dla kierowców zmiana zajdzie już 4 października. Sprawa dotyczy zwrotu dowodu rejestracyjnego.
Zgodnie z zapisami Prawa o ruchu drogowym policjant, funkcjonariusz straży granicznej lub służby celno-skarbowej, który w kontrolowanym pojeździe zauważy uchybienia dotyczące stanu technicznego zagrażające bezpieczeństwu, środowisku czy porządkowi publicznemu, ma prawo zatrzymać jego dowód rejestracyjny. Co roku taka procedura stosowana jest względem kilkunastu tysięcy pojazdów. Najczęściej tych starszych, które wykazują już cechy zużycia — na przykład poprzez nadmierną emisję zanieczyszczeń w spalinach.
Oczywiście ze względu na fakt, że przepisy nie wymagają na terenie kraju posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu zarejestrowanego w Polsce, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego ma w takim przypadku charakter wirtualny. Funkcjonariusz dokonuje odpowiedniego wpisu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i sporządza dla kierowcy pokwitowanie. Co dalej?
Właściciel pojazdu, który w dalszym ciągu chce używać pojazdu, musi usunąć usterkę, która stała się powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Potem trzeba odwiedzić stację kontroli pojazdu, by diagnosta zbadał pojazd. To jednak nie wszystko. Zgodnie z obowiązującymi do 4 października 2020 r. przepisami, by usunąć wpis o zatrzymanym dowodzie rejestracyjnym, trzeba z zaświadczeniem od diagnosty udać się do jednostki służby, która zatrzymała dowód rejestracyjny, albo do starostwa, które go wydało. To absurd, bo wpis i jego usunięcie dokonuje się w bazie CEP, do której dostęp mają też wszyscy diagności na stacji kontroli pojazdów. Teraz się to zmieni.
Nowelizacja wprowadza do Prawa o ruchu drogowym następujący zapis: "Zwrotu zatrzymanego dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, może dokonać również jednostka upoważniona do przeprowadzania badań technicznych po przeprowadzeniu badania technicznego odpowiadającego przyczynie zatrzymania, a w przypadku nieprawidłowo wyznaczonego terminu badania technicznego – po jego ponownym ustaleniu, przez przekazanie do centralnej ewidencji pojazdów informacji o zwrocie".
Z technicznego punku widzenia stacje kontroli pojazdów są gotowe na zmianę przepisów — mówi Autokult.pl Marcin Barankiewicz, prezes zarządu Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów. — Przygotowania do wdrożenia tego przepisu trwały już od dłuższego czasu i obecnie diagności mają już dostęp do nowej funkcji – dodaje Marcin Barankiewicz. W praktyce dla kierowców oznacza to skrócenie drogi postępowania po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego."
- Więcej >>> https://autokult.pl/38901,zmiana-przepi ... ie-latwiej
Bogdan61
Klubowicz
Klubowicz
 
Posty: 7770
Rejestracja: 09 lutego 2012, 13:11
Marka: Renault
Model: Thalia 1,5 dCi 65 KM
Silnik: Diesel
Rok produkcji: 2005
Województwo: śląskie
Miejscowość: Katowice

Wróć do Sprawy ubezpieczeniowe i prawne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

x
Kto jest online

W skrzynce odbiorczej masz nową wiadomość.

Moje konto

x