Przepisy które wejdą w życie w 2019r.

kodeks drogowy - interpretacje, kolizje, zasady postępowania, oc, us, umowy itp.

Przepisy które wejdą w życie w 2019r.

Postautor: Bogdan61 » 01 stycznia 2019, 21:55

Przepisy, które wejdą w życie w 2019 r. W planach ważne zmiany

Wiele wskazuje na to, że rok 2019 będzie stał pod znakiem dużych zmian w przepisach obowiązujących kierowców. Niektóre z nich przybliżą nas do Niemiec czy Francji, inne ułatwią życie kierowcom. Pojawią się też nowe mandaty za nowe przewinienia.

Odstęp pod kontrolą
Jednym z ważniejszych przepisów, które mają wejść w życie w 2019 r., może okazać się regulacja dotycząca odstępu pomiędzy pojazdami na autostradach. Resort Infrastruktury pracuje już nad nowelizacją prawa, która określi minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu, do zachowania którego zobowiązani będą kierowcy. Prawo ma działać tylko na drogach o najwyższych parametrach, a sam odstęp prawdopodobnie zostanie określony w metrach.
W Niemczech i we Francji na drogach szybkiego ruchu należy zachować odstęp wynoszący tyle metrów, ile wynosi połowa prędkości. Dla przykładu, jadąc 120 km/h, należy utrzymywać przynajmniej 60 m odstępu. We Francji kara za nieprzestrzeganie przepisu to 75 euro, u naszych zachodnich sąsiadów aż 200 euro. U nas też będą kary, ale na razie nie wiadomo, w jakiej kwocie.
Jeśli zastanawiacie się, jak policja będzie sprawdzać odstęp, to już możemy odpowiedzieć na to pytanie. Taką opcję posiadają mierniki laserowe LTI 20/20 TrueCam. W 2019 r. policja będzie dysponowała 400 szt. tych urządzeń.

Korytarz życia
W 2019 r. w kodeksie drogowym ma pojawić się również przepis nakazujący kierowcom tworzenie korytarza życia w razie zastoju na drodze. Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie kategorie dróg miałby obejmować nowy nakaz ani jakie kary będą przewidziane za niedostosowanie się do niego. W europejskich krajach za takie wykroczenie można zapłacić nawet 300 euro. Sprawę można nazwać palącą, bo w ostatnich miesiącach zdarzały się przypadki nie tylko blokowania przez pojedynczych kierowców korytarza życia utworzonego przez innych użytkowników dróg, ale i wykorzystywania go do zawracania.

Przeglądy do zmiany
Politycy PiS-u nie zdołali w 2018 r. osiągnąć konsensusu w sprawie nowelizacji przepisów o obowiązkowych przeglądach. Regulacja, która ma dostosować polskie prawo do wytycznych Unii Europejskiej, powinna była wejść w życie przed końcem maja 2018 r. Mimo to wciąż obowiązuje stare prawo. Co zmienią nowe przepisy?
Zniesiony zostanie obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego po wykorzystaniu wszystkich miejsc na pieczątki potwierdzające zaliczenie przeglądu. O 50 proc. wzrosną opłaty za badanie techniczne przeprowadzone po 45 dniach od terminu wyznaczonego przez diagnostę podczas ostatniej kontroli. Jednocześnie jednak w przypadku przeprowadzenia okresowego badania technicznego nie wcześniej niż 30 dni przed wyznaczoną datą tego badania, termin następnego okresowego badania technicznego zostanie wyznaczony licząc od pierwotnej daty tego badania. Kierowcy, którzy zdecydują się wcześniej odwiedzić stację kontroli pojazdów nie stracą więc ani jednego dnia.

Apteczka obowiązkowa
Wszystko wskazuje na to, że w 2019 r. zmieni się również lista obowiązkowego wyposażenia samochodów. Dziś jest na niej gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. W 2019 r. obowiązkowa ma być również apteczka, a Ministerstwo Infrastruktury pracuje już nad wymaganiami co do jej zawartości. Oczywiście skoro ma powstać obowiązek, zapewne zostaną również wyznaczone kary za jego niedopełnienie. Na razie nie wiadomo jeszcze jakie.
Wpisanie apteczki na listę obowiązkowego wyposażenia samochodu nie będzie ekstrawagancją. Element ten wymagany jest w samochodach zarejestrowanych w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, w Czechach, Grecji, na Litwie i Łotwie, w Niemczech i w Słowenii.

"Korekta" liczników
Po pierwszym czytaniu w Sejmie jest również nowelizacja przepisów, zakładająca karanie za zmianę wskazań licznika kilometrów przejechanych przez pojazd. Ma to zapobiec powszechnemu dziś zjawisku. Procedowane prawo przewiduje od 3 miesięcy do 5 lat więzienia dla osoby, która dokonuje nieuprawnionej zmiany wskazania licznika i taką samą karę dla tego, to taką usługę zleca. W projekcie nowelizacji jako termin wejścia w życie przepisu penalizującego "kręcenie" liczników wskazano 1 stycznia 2019 r. Prace nad projektem się jednak przedłużają, więc należy spodziewać się nowego terminu – zapewne w roku 2019.

Kaski dla rowerzystów
Ciekawą lekturą jest program realizacyjny Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2018–2019. Na rok 2019 KRBR przewidziała analizę wprowadzenia obowiązku stosowania kasków rowerowych przez dzieci do zakończenia szkoły podstawowej.

W planie zaznaczono również inne działania mające poprawić bezpieczeństwo, jak intensyfikacja nadzoru policji nad poczynaniami kierowców czy uspokojenie ruchu na drogach krajowych poprzez zastosowanie nowych elementów infrastruktury.

>>> https://autokult.pl/32708,przepisy-ktor ... zne-zmiany
Bogdan61
Klubowicz
Klubowicz
 
Posty: 6700
Rejestracja: 09 lutego 2012, 13:11
Marka: Renault
Model: Thalia 1,5 dCi 65 KM
Silnik: Diesel
Rok produkcji: 2005
Województwo: śląskie
Miejscowość: Katowice

Re: Przepisy które wejdą w życie w 2019r.

Postautor: mrarek » 01 stycznia 2019, 22:14

"niesiony zostanie obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego po wykorzystaniu wszystkich miejsc na pieczątki potwierdzające zaliczenie przeglądu"
A co dalej? Już nie piszą.
BTW - kolejny nonsens.
mrarek
Klubowicz
Klubowicz
 
Posty: 10094
Rejestracja: 07 lutego 2012, 10:28
Marka: Renault
Model: SCIII PhI 1,5 dCi 110 KM
Silnik: Diesel
Rok produkcji: 2011
Województwo: śląskie
Miejscowość: Pjekary Ślůnske

Re: Przepisy które wejdą w życie w 2019r.

Postautor: Bogdan61 » 01 stycznia 2019, 22:30

mrarek pisze:A co dalej? Już nie piszą.

Ważność badań technicznych stwierdza się na podstawie wpisów w systemie informatycznym CEPiK (DR już nie trzeba wozić ze sobą). Kierowcy nie będą musieli płacić za wymianę dowodu rejestracyjnego, tylko z powodu braku miejsca na pieczątki z SKP. Wymiana DR będzie tylko przy zmianie właściciela pojazdu (lub zagubienia DR).
Jadąc na okresowy przegląd techniczny do SKP trzeba mieć DR (ponieważ diagnosta ma obowiązek sprawdzić m.in. nr VIN). Jak ktoś będzie miał miejsce na pieczątkę w DR - to mu ją wbiją i dodatkowo otrzymuje papierowe zaświadczenie o "zaliczonym" przeglądzie. Jak nie będzie miał miejsca w DR na kolejną pieczątkę, to otrzyma tylko to zaświadczenie. Dla wszelkich organów kontrolnych czy urzędowych fakt posiadania lub nie - ważnego przeglądu technicznego pojazdu będzie do ustalenia / sprawdzenia w CEPiK-u.
To samo dotyczy zatrzymania DR przez uprawniony organ - zatrzymanie będzie niby "wirtualne" (bo kierowca np. nie będzie miał przy sobie DR) - polegające na odpowiedniej adnotacji w systemie CEPiK, ale z całkiem realnymi skutkami prawnymi.
Bogdan61
Klubowicz
Klubowicz
 
Posty: 6700
Rejestracja: 09 lutego 2012, 13:11
Marka: Renault
Model: Thalia 1,5 dCi 65 KM
Silnik: Diesel
Rok produkcji: 2005
Województwo: śląskie
Miejscowość: Katowice

Re: Przepisy które wejdą w życie w 2019r.

Postautor: ZygaM » 17 stycznia 2019, 22:00

Bogdan61 pisze:...Ważność badań technicznych stwierdza się na podstawie wpisów w systemie informatycznym CEPiK (DR już nie trzeba wozić ze sobą). Kierowcy nie będą musieli płacić za wymianę dowodu rejestracyjnego, tylko z powodu braku miejsca na pieczątki z SKP. Wymiana DR będzie tylko przy zmianie właściciela pojazdu (lub zagubienia DR)...

Czyli kolejny pokłon ku bzdurnym pomysłom, bo ciekaw jestem, czy dopracowali tzw. system teleinformatyczny. Swojego czasu jak jeszcze pracowałem w resorcie, sprawdzałem swoje auta, to na jednym z nich, nie było adnotacji o przeglądzie przez ponad pół roku. Fakt, odszedłem w marcu 2016, więc może się to zmieniło na dobre.
Dalej idąc tym tropem, nie wozić dowodu rejestracyjnego, to może i powinni pomyśleć nad naklejkami czy to na szybie, czy tablicy rejestracyjnej o ubezpieczeniu.
Dalej powątpiewam w to rozwiązanie, bo przecież zdarza się, że kradną auta i ... kto jest właścicielem, a właściciel jeszcze śpi smacznie w domu i nie wie, że autko sobie odjechało.
Skoro nie potrzeba wozić ze sobą d/r, a spełnia on takie same funkcje jak Książka Pojazdu, to po co dwa dokumenty wyrabiać przy rejestrowaniu - nonsens.
Kolega Bogdan też dobrze zauważył fakt zatrzymania d/r. Zły stan techniczny pojazdu jak np. brak hamulca "ręcznego", zdarte czy różne bieżniki opon, i wiele innych usterek poważniejszych, skutkują zatrzymaniem d/r czy to przez Policję, czy ITD. Co z tego, że zakażą mu dalszej jazdy? Znam to z własnego podwórka.
Owszem, jestem za tym, co dobre, co pomaga w życiu, nie boję się innowacji czy nowinek technologicznych itd. Ale jeśli padnie któryś z serwerów, to będzie taki galimatias, że ... szkoda gadać.

Tak na marginesie, w połowie stycznie byłem w Starostwie celem zarejestrowania auta i wymiany dowodu od Scenic RX4 bo własnie skończyły się kratki na pieczątki - pani odpowiedziała że nic nie wie, że to jakaś plotka i należy wymienić. Złożyłem dokumentację, czekam na odbiór.
ZygaM
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 94
Rejestracja: 26 czerwca 2012, 09:47
Marka: Renault
Model: Scenic RX4, Scenic II, Koleos I M9R
Silnik: Benzyna+gaz
Rok produkcji: 2000
Województwo: mazowieckie
Miejscowość: Mogielnica

Re: Przepisy które wejdą w życie w 2019r.

Postautor: Bogdan61 » 17 stycznia 2019, 23:51

ZygaM pisze:Dalej powątpiewam w to rozwiązanie, bo przecież zdarza się, że kradną auta i ... kto jest właścicielem, a właściciel jeszcze śpi smacznie w domu i nie wie, że autko sobie odjechało.
Skoro nie potrzeba wozić ze sobą d/r, a spełnia on takie same funkcje jak Książka Pojazdu, to po co dwa dokumenty wyrabiać przy rejestrowaniu - nonsens.

Teoretycznie złodziej samochodowy nie musi uciekać kradzionym autem w razie napotkania patrolu policji, bo DR i OC nie musi mieć przy sobie (w systemie są OK), a właściciel auta jeszcze nie zgłosił kradzieży. W praktyce tak łatwo nie będzie, bo kontrolujący go patrol zapewne odnotuje, kto, gdzie i kiedy kierował danym pojazdem (a prawo jazdy, jak na razie - każdy musi mieć przy sobie).
Z tego co czytałem, to w przyszłości jest również planowana rezygnacja z wydawania Książki Pojazdu.

ZygaM pisze:Tak na marginesie, w połowie stycznie byłem w Starostwie celem zarejestrowania auta i wymiany dowodu od Scenic RX4 bo własnie skończyły się kratki na pieczątki - pani odpowiedziała że nic nie wie, że to jakaś plotka i należy wymienić. Złożyłem dokumentację, czekam na odbiór.

Na razie jest po "staremu", więc pani dobrze postąpiła.
Bogdan61
Klubowicz
Klubowicz
 
Posty: 6700
Rejestracja: 09 lutego 2012, 13:11
Marka: Renault
Model: Thalia 1,5 dCi 65 KM
Silnik: Diesel
Rok produkcji: 2005
Województwo: śląskie
Miejscowość: Katowice

Re: Przepisy które wejdą w życie w 2019r.

Postautor: janko44 » 21 stycznia 2019, 11:11

Z początkiem 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach OC. W dużym, bardzo dużym skrócie zostały zwiększone sumy gwarantowane. Musiało zostać to zaktualizowane, bo wynika to bezpośrednio z dyrektywy UE.
Po nowelizacji ubezpieczyciel będzie odpowiadał do wysokości 5,21 mln euro w przypadku likwidacji szkód osobowych oraz do 1,05 mln euro w przypadku likwidacji szkód majątkowych.
Czy wpłynie to na wysokość polis oc - zapewne tak.
Jak bardzo? Cóż, trzeba by było to dokładnie sprawdzić wykonując kalkulację. Można to zrobić korzystając np z porównywarek typu: https://superpolisa.pl/
janko44
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 32
Rejestracja: 30 marca 2014, 20:14
Marka: Renault
Model: brak/szukam
Silnik: 2.0 dCi 160KM
Rok produkcji: 2000
Województwo: mazowieckie
Miejscowość: Warszawa

Re: Przepisy które wejdą w życie w 2019r.

Postautor: scenicrt » 21 stycznia 2019, 17:26

Odnośnie odstępu miedzy pojazdami na autostradzie...
Jak i skąd kierowca ma wiedzieć ile metrów przed nim jest poprzedni pojazd. Jakaś "miarka" w oczach... Policja ma mieć miernik, a zwykły kierowca, co?
scenicrt
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 188
Rejestracja: 07 lutego 2012, 17:25
Marka: Renault
Model: Scenic 1,6 16v 2003 Expression
Silnik: Benzyna
Rok produkcji: 2003
Województwo: podkarpackie
Miejscowość: rp

Re: Przepisy które wejdą w życie w 2019r.

Postautor: Bogdan61 » 21 stycznia 2019, 20:53

scenicrt pisze:Jak i skąd kierowca ma wiedzieć ile metrów przed nim jest poprzedni pojazd. Jakaś "miarka" w oczach...

Nie wiem. Chyba będą sugerować jakąś metodę.
Gdzieś czytałem różne wywody i jeden to sugerować się słupkami ustawionymi co 100 m przy drodze, a drugi to zachowywać taką odległość, z jaka prędkością się jedzie.
"Miarka" oczach - to bardzo słabe, nie każdy w miarę poprawnie umie i musi ocenić odległość.
Bogdan61
Klubowicz
Klubowicz
 
Posty: 6700
Rejestracja: 09 lutego 2012, 13:11
Marka: Renault
Model: Thalia 1,5 dCi 65 KM
Silnik: Diesel
Rok produkcji: 2005
Województwo: śląskie
Miejscowość: Katowice


Wróć do Sprawy ubezpieczeniowe i prawne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron
x
Kto jest online

W skrzynce odbiorczej masz nową wiadomość.

Moje konto

x