Pakiet deregulacyjny

kodeks drogowy - interpretacje, kolizje, zasady postępowania, oc, us, umowy itp.

Pakiet deregulacyjny

Postautor: Bogdan61 » 06 września 2020, 00:22

Znamy daty wejścia w życie pakietu deregulacyjnego. Opublikowano przepisy

- "W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Pierwsze korzystne dla kierowców zmiany wejdą w życie za trzy miesiące. Zmotoryzowani zaoszczędzą czas i pieniądze.
Wejście w życie konkretnych zapisów tak zwanego pakietu deregulacyjnego dla kierowców będzie rozciągnięte w czasie. Przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw 3 września 2020 r., więc pierwsze zmiany zaczną obowiązywać po trzech miesiącach od tej daty — od 4 grudnia 2020 r. Od tego dnia zniknie obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego po wyczerpaniu wszystkich miejsc na pieczątki potwierdzające przeprowadzenie obowiązkowego przeglądu technicznego.
Ten problem od lat budzi sprzeciw kierowców. Wszystko z powodu od dawna obowiązującego wzoru dowodu rejestracyjnego, w którym przewidziano aż dwie strony na adnotacje urzędowe i jedynie sześć miejsc na pieczątki diagnosty. W rezultacie w przypadku zdecydowanej większości pojazdów strony na adnotacje pozostawały niemal puste, a wielu kierowcom kończyły się miejsca na pieczątki przybijane po przeglądzie. Wtedy konieczne były dwie wizyty w urzędzie, a sama wymiana dokumentu kosztowała 71 złotych i 50 groszy.
Od grudnia kierowcy zaoszczędzą i będą mieć mniej kłopotów. Warto jednak wiedzieć o jednym. Ci, którzy w takiej sytuacji zdecydują się nie wymieniać dowodu rejestracyjnego, w razie sprzedaży pojazdu będą musieli przekazać nowemu właścicielowi nie tylko dowód rejestracyjny, ale też zaświadczenie wydane przez diagnostę podczas ostatniego badania technicznego. Widnieje na nim data kolejnego przeglądu. Poza tym w takiej sytuacji jest to jedyny dokument, który może potwierdzić sprawność pojazdu podczas kontroli za granicą.
Choć wiele przepisów tak zwanego pakietu deregulacyjnego wejdzie w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia, a więc 4 grudnia 2020 r., to nie będzie dotyczyło to wszystkich zmian. Wśród nich są te najbardziej istotne dla kierowców.
Nabywca nowego pojazdu będzie mógł zlecić salonowi sprzedaży złożenie wniosku o jego rejestrację i odbiór dokumentów oraz tablic rejestracyjnych od 4 czerwca 2021 r., a więc po 9 miesiącach od opublikowania nowelizacji.
Po 12 miesiącach od publikacji przepisów, a więc od 4 września 2021 r., podczas rejestracji pojazdów urzędy przestaną wydawać kartę pojazdu oraz nalepkę kontrolną. Ta umieszczana jest na szybie samochodów i w razie konieczności jej wymiany lub po prostu zmiany właściciela sprawia problem.
Część zmian pakietu deregulacyjnego wejdzie w życie wówczas, gdy gotowe będą techniczne rozwiązania mające zapewnić administracji działanie, a o dokładnym terminie ich wdrożenia poinformuje właściwy minister. Wiadomo już, że od 5 grudnia 2020 r. policja podczas kontroli drogowej nie będzie prosić o okazanie prawa jazdy, o ile zostało ono wydane w Polsce. Dziś jest to wykroczenie, za które grozi 50 zł mandatu.
Na razie nie wiadomo jednak, kiedy kierowcy będą mogli skorzystać z możliwości czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego na okres od 3 do 12 miesięcy. Będzie to możliwe w celu przeprowadzenia remontu pojazdu, ale tylko wówczas, gdy uszkodzeniu uległy "zasadnicze elementy nośne konstrukcji" lub w przypadku wystąpienia szkody istotnej.
Od decyzji właściwego ministra będzie również zależało wejście w życie przepisu, który pozwoli nabywcy używanego pojazdu na zachowanie dotychczasowej tablicy rejestracyjnej bez względu na poprzednie miejsce jego zarejestrowania – o ile był on zarejestrowany w kraju. Większość kupowanych przez Polaków aut to pojazdy używane, więc ta zmiana ułatwi życie wielu osobom."
>>> https://autokult.pl/38596,znamy-daty-we ... o-przepisy
Bogdan61
Klubowicz
Klubowicz
 
Posty: 7770
Rejestracja: 09 lutego 2012, 13:11
Marka: Renault
Model: Thalia 1,5 dCi 65 KM
Silnik: Diesel
Rok produkcji: 2005
Województwo: śląskie
Miejscowość: Katowice

Re: Pakiet deregulacyjny

Postautor: Bogdan61 » 08 września 2020, 11:24

Już teraz podczas kierowania autem nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu i dowodu zapłaty OC. Od 05.12.2020r nie trzeba będzie również wozić ze sobą prawa jazdy. Czy to oznacza, że kierując samochodem nie musimy mieć ze sobą żadnych dokumentów? Nie. Trzeba mieć obowiązkowo jakikolwiek dokument ze zdjęciem, np. dowód osobisty.
Bogdan61
Klubowicz
Klubowicz
 
Posty: 7770
Rejestracja: 09 lutego 2012, 13:11
Marka: Renault
Model: Thalia 1,5 dCi 65 KM
Silnik: Diesel
Rok produkcji: 2005
Województwo: śląskie
Miejscowość: Katowice

Re: Pakiet deregulacyjny

Postautor: Bogdan61 » 27 października 2020, 18:32

Zmiany dla kierowców


Będzie mniej formalności, znikną zbędne dokumenty oraz mniej zapłacimy w urzędzie. W najbliższych miesiącach czeka nas rewolucja w przepisach. Zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy, a to dopiero początek udogodnień.

Stało się, postulowane przez kierowców, a następnie zapowiadane przez rząd zmiany w prawie są już obowiązującymi przepisami. Według ustawodawcy mają one na celu „wprowadzenie ułatwień i zarazem zmniejszenie kosztów ponoszonych przez obywateli (właścicieli pojazdów, w tym przedsiębiorców) oraz zmniejszenie liczby wydawanych dokumentów, dostosowanie procedur administracyjnych oraz zmniejszenie w związku z tym odpowiednio zadań powierzonych organom jednostek samorządu terytorialnego”. Mówiąc wprost, znikną zbędne formalności i obowiązki.
Niestety tu kończą się dobre wiadomości, ponieważ nie oznacza to, ze już teraz podczas kontroli na drodze możemy np. powiedzieć, ze nie mamy ze sobą prawa jazdy, bez obawy o mandat 50 zł. Mimo że nowe prawo przewiduje taką możliwość, to nadal nie weszło w życie. Dlaczego? Generalnie ustawa zacznie działać po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia, czyli 4 grudnia 2020r. Niestety są przewidziane liczne wyjątki, np. na możliwość rejestracji pojazdu u dealera poczekamy 9 miesięcy. Jeszcze dłużej, bo aż 2 lata, zajmie zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej na przednią szybę.
Niektóre z wprowadzonych regulacji, w tym sztandarowy pomysł, czyli brak obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy, wymagają wdrożenia rozwiązań technicznych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). O dacie ich wprowadzenia kierowcy będą sukcesywnie informowani.

Rejestracja pojazdu w miejscu zakupu (od 4.12.2020r.)
> Tak będzie: Samochód można będzie czasowo zarejestrować w wydziale komunikacji w miejscu zakupu.

Prawo jazdy zostanie w domu (od 5.12.2020r.)
> Tak będzie: Prawo jazdy można będzie zostawić w domu, bez obawy o mandat (wystarczy mieć przy sobie jedynie dowód osobisty).

Rejestracja nowego pojazdu w autosalonie (od 4.06.2021r.)
> Tak będzie: Samochód będzie mógł zarejestrować dealer, jeśli klient udzieli mu wcześniej pełnomocnictwa.

Koniec z kartą pojazdu (od 4.09.2022r.)
> Tak będzie: W przypadku rejestracji auta nie dostaniemy karty pojazdu ani naklejki kontrolnej.

Rejestracja pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania (od 4.09.2022r.)
> Tak będzie: Sprawy urzędowe można będzie załatwić również w wydziale komunikacji przynależnym do miejsca czasowego zameldowania.

Bez wymiany dowodu rejestracyjnego
> Tak będzie: Kierowca nie będzie zobowiązany do wymiany dowodu rejestracyjnego (np. z powodu braku miejsca na pieczątki z SKP), a więc oszczędzi czas i pieniądze.

Nie trzeba będzie zmieniać numerów rejestracyjnych
> Tak będzie: Zniknie obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych, nawet jeśli auto było zarejestrowane w innym powiecie.

Mniej formalności przy wymianie dowodu rejestracyjnego
> Tak będzie: Nie będzie wymogu dokumentowania własności pojazdu (przedstawiania dowodu własności auta np. z powodu zmiany adresu zameldowania).

Ułatwienia przy sprzedaży za granicę
> Tak będzie: Sprawę załatwimy po wypełnieniu jednego wniosku w wydziale komunikacji (a nie jak teraz wypełniając dwa wnioski).

Możliwość czasowego wyrejestrowania auta
> Tak będzie: Będzie można wyrejestrować pojazd na czas jego naprawy (na okres od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż co 3 lata).

Raport „ Mój pojazd” jak dokument
> Tak będzie: Raport zastąpi urzędowy dokument (wygenerowany raport pozwoli uzyskać potwierdzenie danych dotyczących posiadanych pojazdów celem przedstawienia w urzędzie albo u ubezpieczyciela).

Ograniczona kumulacja puntów karnych
> Tak będzie: Sumowanie ograniczone do 10 punktów karnych (podczas jednej kontroli drogowej, bez względu na ilość popełnionych wykroczeń).

Kurs reedukacyjny
> Tak będzie: Nowością będzie kurs reedukacyjny, który będzie likwidował wszystkie punkty karne (osoba która w wyznaczonym terminie nie odbędzie szkolenia lub w ciągu 5 lat od odbycia kursu ponownie uzbiera 24 punkty – straci prawo jazdy).

Kurs doskonalenia po zdaniu egzaminu na prawo jazdy
> Tak będzie: Obowiązkowy kurs po zdaniu egzaminu na prawo jazdy.- źródło: Motor 41/2020
Bogdan61
Klubowicz
Klubowicz
 
Posty: 7770
Rejestracja: 09 lutego 2012, 13:11
Marka: Renault
Model: Thalia 1,5 dCi 65 KM
Silnik: Diesel
Rok produkcji: 2005
Województwo: śląskie
Miejscowość: Katowice

Re: Pakiet deregulacyjny

Postautor: mrarek » 28 października 2020, 11:25

Ograniczona kumulacja puntów karnych
> Tak będzie: Sumowanie ograniczone do 10 punktów karnych (podczas jednej kontroli drogowej, bez względu na ilość popełnionych wykroczeń).

Kompletnie tego działania nie rozumiem! Czyli kierowca, który:
1) kierował pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu: 10 pkt.
2) ominął pojazd, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym: 10 pkt.
3) a później wyprzedził na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nimi: 10 pkt.

świadomie wyłapał 30 pktów to dostanie 10 max? 8\
mrarek
Prawie Klubowicz
Prawie Klubowicz
 
Posty: 10387
Rejestracja: 07 lutego 2012, 10:28
Marka: Renault
Model: SCIII PhI 1,5 dCi 110 KM
Silnik: Diesel
Rok produkcji: 2011
Województwo: śląskie
Miejscowość: Pjekary Ślůnske

Re: Pakiet deregulacyjny

Postautor: Bogdan61 » 28 października 2020, 11:41

mrarek pisze:świadomie wyłapał 30 pktów to dostanie 10 max? 8\

Tak (wcześniej wielu kierowców narzekało, że policaje zamiast od razu zareagować/zatrzymać kierowcę za popełnione wykroczenie, jechali za nim dalej, aż "uzbierał' większą ilość punktów karnych).
Bogdan61
Klubowicz
Klubowicz
 
Posty: 7770
Rejestracja: 09 lutego 2012, 13:11
Marka: Renault
Model: Thalia 1,5 dCi 65 KM
Silnik: Diesel
Rok produkcji: 2005
Województwo: śląskie
Miejscowość: Katowice

Re: Pakiet deregulacyjny

Postautor: mrarek » 28 października 2020, 12:04

No niezgodzę się trochę.
Kto widzi pościg policjantów za sprawcą ten wie, że nie da się takiego zatrzymać w miejscu. No chyba, że zaczniemy strzelać z broni palnej.
Zatem ten pościg musi chwilę trwać, a w tym czasie popełniane są (siłą rzeczy) kolejne wykroczenia.
mrarek
Prawie Klubowicz
Prawie Klubowicz
 
Posty: 10387
Rejestracja: 07 lutego 2012, 10:28
Marka: Renault
Model: SCIII PhI 1,5 dCi 110 KM
Silnik: Diesel
Rok produkcji: 2011
Województwo: śląskie
Miejscowość: Pjekary Ślůnske

Re: Pakiet deregulacyjny

Postautor: Bogdan61 » 28 listopada 2020, 11:48

5 grudnia koniec z wożeniem prawa jazdy. Będzie też jego elektroniczna wersja

- "W sobotę 5 grudnia polskich kierowców czeka nie lada zmiana. Od tego momentu prawo jazdy będziemy mogli zostawić w domu, a do samochodu wsiąść wyłącznie z kluczykami. Dodatkowo, dla ułatwienia codziennego życia, pojawi się aplikacja z jego elektroniczną wersją. Ta może przydać się w razie stłuczki."
- Więcej >>> https://autokult.pl/39489,5-grudnia-kon ... kabI6RzGgk
Bogdan61
Klubowicz
Klubowicz
 
Posty: 7770
Rejestracja: 09 lutego 2012, 13:11
Marka: Renault
Model: Thalia 1,5 dCi 65 KM
Silnik: Diesel
Rok produkcji: 2005
Województwo: śląskie
Miejscowość: Katowice

Re: Pakiet deregulacyjny

Postautor: Bogdan61 » 01 grudnia 2020, 23:25

Pakiet deregulacyjny dla kierowców. 4 grudnia 2020 r. w życie wchodzą ważne zmiany

- "Łatwiej będzie zarejestrować auto, właściciele starszych samochodów zaoszczędzą na wymianie dowodu, a diagności zwrócą większą uwagę na tablice podczas przeglądu. 4 grudnia 2020 r. w życie wchodzi duża część tzw. pakietu deregulacyjnego.
Oto zmiany, które wprowadzi." >>> https://autokult.pl/39523,pakiet-deregu ... dPCBaRQ3Po
Bogdan61
Klubowicz
Klubowicz
 
Posty: 7770
Rejestracja: 09 lutego 2012, 13:11
Marka: Renault
Model: Thalia 1,5 dCi 65 KM
Silnik: Diesel
Rok produkcji: 2005
Województwo: śląskie
Miejscowość: Katowice

Re: Pakiet deregulacyjny

Postautor: Bogdan61 » 06 grudnia 2020, 12:00

- "Od 5 grudnia wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące prawa jazdy. W programie "Newsroom" WP kom. Robert Opas z Komendy Głównej Policji wyjaśnił, kto dokładnie jest zwolniony z obowiązku wożenia przy sobie prawa jazdy. Okazuje się, że nie wszyscy. W przypadku osób posiadających zagraniczne prawo jazdy nic się nie zmieni - ci kierowcy wciąż będą zobowiązani do posiadania fizycznego dokumentu przy sobie i okazania go podczas kontroli drogowej. Policjant przypomniał też, że poza granicami Polski aplikacja mObywatel nie działa. Wyjeżdżając więc z kraju, musimy pamiętać, by zawsze mieć przy sobie blankiet prawa jazdy, DR i OC."
Bogdan61
Klubowicz
Klubowicz
 
Posty: 7770
Rejestracja: 09 lutego 2012, 13:11
Marka: Renault
Model: Thalia 1,5 dCi 65 KM
Silnik: Diesel
Rok produkcji: 2005
Województwo: śląskie
Miejscowość: Katowice


Wróć do Sprawy ubezpieczeniowe i prawne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

x
Kto jest online

W skrzynce odbiorczej masz nową wiadomość.

Moje konto

x