Naprawy auta przy użyciu nowych części

kodeks drogowy - interpretacje, kolizje, zasady postępowania, oc, us, umowy itp.

Naprawy auta przy użyciu nowych części

Postautor: Bogdan61 » 19 września 2020, 01:25

Właściciel ma prawo domagać się naprawy auta przy użyciu nowych części

- "Jeśli w wyniku wypadku, samochód wymaga likwidacji szkody, każdy kierowca ma prawo naprawić auto przy użyciu oryginalnych części. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, taką usługę ma zapewnić poszkodowanemu ubezpieczyciel.
Wypadek drogowy może przydarzyć się każdemu kierowcy. Nierzadko w takich sytuacjach dochodzi do uszkodzenia auta. Zdarza się, że ubezpieczyciel proponuje poszkodowanemu pokrycie szkody komunikacyjnej przy użyciu dostępnych części zamiennych. Właściciele aut nie powinni się na to zgadzać.
Zasady określające naprawę samochodu regulują konkretne przypisy. Mowa o art. 361 par. 1 i 2 Kodeksu cywilnego oraz art. 16 ust. 1 pkt 2 Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych.
Polskie prawo orzeka, co następuje: likwidacja szkody z OC sprawcy lub AC z klauzulą o wykorzystaniu oryginalnych części leży po stronie ubezpieczyciela, który ma obowiązek dokonania naprawy z wykorzystaniem nowych części oryginalnych.
W chwili oceniania likwidacji szkody ubezpieczyciele sugerują różne warianty naprawy samochodu. Czasami podważają możliwość dokonania tego przy użyciu nowych, oryginalnych części. Dążą do skorygowania kosztorysu naprawy o tzw. amortyzację części. Proponują skorzystanie z usługi niezależnego warsztatu. Zgoda właściciela auta na taką opcję jest równoznaczna z rezygnacją z autoryzowanej naprawy.
Usuwanie szkody w autoryzowanym warsztacie jest utożsamiane z „nieuzasadnionymi wysokimi kosztami robocizny” – tak twierdzą niektórzy ubezpieczyciele. Przeciwko takim stwierdzeniom i działaniom protestuje rzecznik finansowy: „Ubezpieczyciele w żadnym przypadku i w żaden sposób nie wykazali, że poniesione przez poszkodowanego koszty, w tym koszty robocizny, są rażącą wygórowane”.
Bywa też podnoszony argument, że wymiana używanej części na nową podniesie wartość pojazdu. Z takim stanowiskiem nie zgadza się Sąd Najwyższy. Z jego wykładni wynika, że wartość takiego samochodu zawsze będzie niższa z uwagi na zaistniałą szkodę."
- Więcej >>> https://autokult.pl/38690,wlasciciel-ma ... ych-czesci
Bogdan61
Klubowicz
Klubowicz
 
Posty: 7771
Rejestracja: 09 lutego 2012, 13:11
Marka: Renault
Model: Thalia 1,5 dCi 65 KM
Silnik: Diesel
Rok produkcji: 2005
Województwo: śląskie
Miejscowość: Katowice

Re: Naprawy auta przy użyciu nowych części

Postautor: hak64 » 21 września 2020, 18:47

W niektórych przypadkach zastosowanie zamienników części oryginalnych jest uzasadnione. Ubezpieczyciel będzie miał prawo zastosowania zamienników części w przypadku stwierdzenia wcześniejszych niefachowych napraw, znacznego stopnia zużycia elementów podlegających wymianie (wgniecenia, korozja), lub stwierdzenia, że uszkodzony element nie był oryginalny (tu uwaga do fanów tuningu wizualnego).
hak64
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 94
Rejestracja: 16 marca 2015, 16:06
Marka: Inna marka
Model: Mercedes 300 SE 87r, Plymouth Valiant 61r,
Silnik: Benzyna
Rok produkcji: 1987
Województwo: śląskie
Miejscowość: Żory


Wróć do Sprawy ubezpieczeniowe i prawne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

x
Kto jest online

W skrzynce odbiorczej masz nową wiadomość.

Moje konto

x